California Association of School Transportation Officials

School Bus Safety Roadeos

The main focus of a School Bus Roadeo is SAFETY.

The more training and practice a driver has the safer he or she will be.

At the Roadeo drivers compete against each other using their skills in precision driving. Each event is either timed or measured to determine the score. The events consist of an obstacle course which includes backing, parallel parking, student loading/unloading, right and left hand turns, and written exams on rules and regulations and vehicle inspection

Roadeo is a great skill builder that is beneficial to the drivers, the company, school district and the students that ride the bus.

State Chairperson
Douglas Smith
Apple Valley Unified School District
(760) 646-0557
douglas_smith@avusd.org

State Vice Chairperson
Antonio Perez
San Dieguito Union High School District
(619) 571-0353
antonio.perez@sduhsd.net

Past State Chairperson
John Cain
Los Angeles Unified School District (Retired)
(661) 733-8217 | Cell
jcain@dslextreme.com

Registrar & Comptroller
Christina Celeste
Orange Unified School District
(714) 997-6244
cceleste@orangeusd.org

State Scorer
Jana Graham
Orcutt Union School District
(805) 266-2631 | Cell
jgraham@orcutt-schools.net

Start Line Coordinator
Sam Anderson
Redlands Unified School District (Retired)
(951)378-5617
goxbus@msn.com

Announcers
Nikki Hughes
San Juan Unified School District (Retired)
Tony Peregrina
Woodland Unified School District
tony.peregrina@wjusd.org



Upcoming Roadeos

  • No upcoming events

Event Coordinators
Jennifer Hanshew | Parallel Parking
Murrieta Valley Unified School District
(661) 340-1341
jhanshew@murrieta.k12.ca.us

Jay Patten | Right Turn
Santa Maria Joint Union High School District
(805) 260-2176
jpatten@smjuhsd.org

Jennifer Moren | Student Loading/WC Student Loading
Fresno Unified School District
(559) 457-3138 ext. 71386
jennifer.moren@fresnounified.org

Debbie Barker | Left Turn
Anderson Union High School District (Retired)
(530) 347-5053 | Home
(530) 290-4761
ddbbrkr@aol.com

Adriana Catledge | Stop Line Double Crossover
(831)202-1669
adrianacatledge@gmail.com

Barbara Hicks | Offset Alley
El Dorado Union High School District
(916) 412-4865 | Cell
bhicks@eduhsd.net

Cynthia Zwartjes | Back Up Stall
Francis Parker School
(619) 750-5004
czwartjes@francisparker.org

2024 CASTO Northern Sectional Roadeo Winners

Type A

10 th Place – Larry Walters, Central USD

9 th Place – Andres Oropeza, Napa Valley USD

8 th Place – Phyllis Stuart, Mt. Diablo USD

7 th Place – Justin Binion, Napa Valley USD

6 th Place – Ricky Wood *, Central USD

6 th Place – Cindy Furr, Southwest Transit Agency

5 th Place – Frank Zapata, Pronto Transportation

4 th Place – Jaison Galo, Napa Valley USD

3 rd Place – Danelle Adams, Roseville Joint Union SD

2 nd Place – Kadeem Fortune, Napa Valley USD

2 nd Place – Patrick Smith*, Southwest Transit Agency

1 st Place – Derek Bosserman, Tahoe Truckee USD

Type B

1 st Place – Matt Stranko, West County Transportation

Special Needs

3 rd Place – Dominique Medina, Central USD

2 nd Place – Don Rivera, Central USD

1 st Place – Phillip Cervantes, Clovis USD

Novice

3 rd Place – Maria Munoz, Central USD

2 nd Place – Britney Macias, Southwest Transit Agency

1 st Place – Jaison Galo, Napa Valley USD

Team

3 rd Place – Central USD – Ricky Wood, Brayan Rodriguez, Julio Medina

2 nd Place – Tahoe Truckee USD – Derek Bosserman, Hugo Najera Rivas, Angela Najera Rivas

1 st Place – Napa valley USD – Myron Guzman, Andrew Oropeza, Kadeem Fortune

Best Represented

3 rd Place – Clovis USD

2 nd Place – Central USD

1 st Place – Napa Valley USD

2024 CASTO Northern Sectional Roadeo Photos

2024 CASTO Southern Sectional Roadeo Winners

Type A

10 th Place – Shirlee Olson, Snowline JUSD 

9 th Place – Jorge Hernandez, Bakersfield City SD

8 th Place – Mel Abenoja, Huntington Beach UHSD 

7 th Place – Luis Lopez, Bakersfield City SD 

6 th Place – Jacen Price, Kern High SD

5 th Place – Leslie Baker, Lake Elsinore

4 th Place – Crystal Langford, Kern County Supt. Of Schools 

3 rd Place – Eduardo Gonzalez, Garden Grove USD 

2 nd Place – Shannon Bourassa, Snowline JUSD 

1 st Place – Jose Navarro, Garden Grove USD



Type B

No competitors participated

Special Needs

No competitors participated




Novice

3 rd Place – Tracy Guild, Huntington Beach UHSD

2 nd Place – Angel Amezcua, Garden Grove USD

1 st Place – LeighAnn Dunigan, Lake Elsinore USD

Team

3 rd Place – Lake Elsinore USD – Wanda Mahley, Jessica Cole, Leslie Baker

2 nd Place – Snowline JUSD – Shannon Bourassa, Shirlee Olson, Noemi Lopez

1 st Place – Garden Grove USD – Jose Navarro, Eduardo Gonzalez, Tim Tran – invited to Championship

Best Represented

3 rd Place – Chino Valley USD

2 nd Place – Murrieta Valley USD

1 st Place – Lake Elsinore USD\

2024 CASTO Southern Sectional Roadeo

2019 Championship Roadeo


1st Place
Derek Bosserman
Tahoe Truckee USD
335

2nd Place
Danelle Adams
Roseville Joint USD
313

3rd Place
Rosa Rosas
Garden grove USD
303

Special Needs
Jose Andrade
Elk Grove USD
212

1st Place Team 
Derek Bosserman
Laura Brochu
Hugo Najera-Rivas
806

Tahoe Truckee USD

2019 Championship Roadeo Photos

2019 Southern Sectional Winners

Novice Class

  • 1. Kristy Adamo Lake Elsinore USD

Special Needs Class

  • 1. Crystal Brown Garden Grove USD
  • 2. Alicia Papush Lake Elsinore USD
  • 3. Portia Blair Lake Elsinore USD

Open Class

  • 1. David Hernandez STA-San Jose
  • 2. Ed Heim Lake Elsinore USD
  • 3. Manuel Concepcion ABC USD
  • 4. Angie Couch Lake Elsinore USD

Professional Class

  • 1. Rosa Rosas Garden Grove USD
  • 2. Luanne Duus ABC USD
  • 3. Jose Navarro Garden Grove USD
  • 4. Theresa Ruiz Apple Valley USD
  • 5. Wanda Mahley Lake Elsinore USD
  • 6. Kevin Thomas Apple Valley USD
  • 7. Angel Ruiz Apple Valley USD

Elite Class

  • 1. Sergio Duenas Durham – San Bernardino
  • 2. Shirlee Olsen Snowline Joint USD
  • 3. Shannon Bourassa Snowline Joint USD
  • 4. Jose Reyes Durham – San Bernardino
  • 5. Leslie Baker Lake Elsinore USD
  • 6. Kenny Lara Durham – San Bernardino
  • 7. Eduardo Gonzalez Garden Grove USD
  • 8. Jessica Cole Lake Elsinore USD

Honorable Mention – Conventional

  • 1. Kenny Lara Durham – San Bernardino

Honorable Mention – Van

  • 1. Noemi Lopez Fullerton School District

Team Competition

  • 1. CASTO Ch. 20, Sergio Duenas, Shirlee Olsen, Shannon Bourassa

Best Represented

  • 1. Lake Elsinore Unified School District

2019 Northern Sectional Winner's

Novice Class

  • 1.       Tina Embree                      Mt. Diablo

Special Needs Class

  • 1.       Jose Andrade                     Elk Grove USD
  • 2.       Phillip Cervantes              First Student Fresno
  • 3.       Jessica Ramos                    First Student Fresno

Open Class

  • 1.       William Phan                     STA-San Jose
  • 2.       Scott  Duncan                    Mt. Diablo USD
  • 2.       Adriana Santos                  Hayward USD
  • 3.       Angela Lumbreras            Tahoe Truckee USD
  • 4.       Curtis Lehn                         Central USD

Professional Class

  • 1.       Alexander Hardee           Clovis USD
  • 2.       Ismael Lopez                      Fresno USD
  • 3.       Bryant Vick                         Clovis USD
  • 4.       Kellie Cavazos                    Fresno USD
  • 5.       Phyllis Stuart                      Mt. Diablo USD
  • 6.       Sue Walker                         West County
  • 7.       Casey Custer                      Clovis USD

Elite Class

  • 1.       Derek Bosserman            Tahoe Truckee USD
  • 2.       Carlos Fonseca                  Fresno USD
  • 3.       Bob Green                          Mt. Diablo USD
  • 4.       Laura Brochu                      Tahoe Truckee USD
  • 5.       Danny Riedel                      Roseville Joint USD
  • 6.       Ashlee Ujano                     STA-Santa Maria
  • 7.       Elva Fonseca                      Fresno USD
  • 8.       Hugo Najera-Rivas           Tahoe Truckee USD
  • 8.       Steven Fabela                    Fresno USD
  • 9.       Danelle Adams                  Roseville Joint USD
  • 10.   Jesus Castro                       Central USD

Honorable Mention – Conventional

  • 1.       Les Johnson                       STA – Santa Maria

Honorable Mention – Van

  • 1.       William Phan                     STA – San Jose

Team Ccompetition

  • 1.       Tahoe Truckee USD, Derek Bosserman, Laura Brochu, Hugo Najera-Rivas

Best Represented

  • 1.       Fremont Unified School District


castoways.org | 855.227.8668

Powered by Wild Apricot Membership Software